Materac leczniczy – czym się charakteryzuje i kiedy się przyda?

Materac leczniczy pomaga osobom chorym na kręgosłup. Dobry materac leczniczy na kręgosłup poprawia też komfort spania. Co konkretnie daje materac leczniczy na kręgosłup i jakie są materace lecznicze do spania? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

materac leczniczy

Każdy wie, jak ważny jest zdrowy sen. To dzięki niemu człowiek może się odpowiednio zregenerować po ciężkim dniu, a zarazem być gotowym na kolejne wyzwania. Aby odpoczynek przyniósł spodziewany rezultat, potrzebujemy jednak odpowiedniego podłoża do spania. Wiadomo, że jeśli nasze posłanie nie będzie wygodne lub po prostu nie spełni pewnych określonych norm, nazajutrz wstaniemy obolali i bardziej zmęczeni niż poprzedniego dnia. Właśnie dlatego tak kluczowa okazuje się kwestia wyboru materaca. Szczególną uwagę powinni zwrócić na nią wszyscy cierpiący na schorzenia kręgosłupa. Materac leczniczy stanie się dla nich najlepszym, a w zasadzie jedynym wyjściem, które przyniesie ulgę w trakcie snu. Czym charakteryzują się materace lecznicze do spania i kiedy powinniśmy się na nie zdecydować?

Materac zdrowotny na kręgosłup – co warto wiedzieć?

Osoby chore powinny w szczególności zadbać o właściwe ułożenie ciała podczas snu. Materac leczniczy na kręgosłup może mieć wiele rodzajów, a poszczególne modele różnią się od siebie budową oraz przeznaczeniem. Mają za zadanie idealnie dopasować się do ciała leżącej osoby, uwzględniając krzywizny kręgosłupa oraz wszelkie części stawów obwodowych, które wystają poza linię sylwetki. Poza tym, że materace odciążają kręgosłup, przyspieszają też regenerację ludzkiego organizmu oraz wpływają pozytywnie na jego ukrwienie.

materac leczniczy

Materace lecznicze do spania powinny zapewniać podparcie kręgosłupowi. Dzięki temu, że nie powodują żadnych nacisków, nie wywołują bólu nawet u najdelikatniejszych użytkowników. Wielu osobom wydaje się, że dobry materac leczniczy musi być koniecznie twardy właśnie dlatego, że podtrzymuje kręgosłup. Tymczasem zbyt twarde podłoże mogłoby powodować niepożądany nacisk na różne fragmenty pleców, co z kolei przyczyniłoby się do nasilenia się konkretnego problemu. Nie można jednak popadać w skrajność, ponieważ przesadnie miękki materac powoduje, że ciało „zapada się” i nie zostaje odpowiednio utrzymane na powierzchni posłania.

Materace lecznicze do spania – na jakie można trafić?

Materac leczniczy na kręgosłup może być wykonany z termoelastycznej pianki. Jego twardość określa się wówczas jako średnią. Dzięki swoim właściwościom, pianka pod wpływem ciepła wydzielanego przez ciało, dopasowuje się idealnie do sylwetki osoby użytkującej materac. Oczywiście, trzeba też mieć na uwadze fakt, że nawet najlepszy materac zdrowotny na kręgosłup nie zadziała odpowiednio, jeśli będzie zużyty (na przykład dostrzeżemy na nim zagniecenia, które automatycznie się nie odkształcą). Tego rodzaju materac leczniczy zapewnia użytkownikowi blisko milion punktów podparcia, dzięki którym kręgosłup może się znajdować w naturalnym ułożeniu. Co więcej, otulenie ciała przez piankę podnosi komfort wypoczynku.

Specjalnym typem materaców są także materace zapobiegające odleżynom, które proponuje się pacjentom unieruchomionym na stałe. Tego rodzaju materace są w stanie zapewnić ruch swojemu użytkownikowi, co skutecznie stymuluje normalną pracę tkanek. Jest w nich zastosowana technika zmiennociśnieniowa, a one same wyróżniają się na tle innych materaców swoim kształtem. Ich głównym celem jest pobudzenie krążenia krwi, by mogło dojść do redukcji stałego nacisku. Odleżynom może zapobiec także materac leczniczy na kręgosłup z pianki termoelastycznej.

Sytuacje, w których przyda się materac leczniczy na kręgosłup

Najczęściej materac leczniczy ma pomagać w przypadku chorób związanych z aparatem ruchu. Mają one nie tylko łagodzić objawy oraz sam przebieg każdego z takich schorzeń, ale i mogą działać profilaktycznie. Materac zdrowotny na kręgosłup wykorzystuje się przy reumatoidalnych zapaleniach stawów, zwyrodnieniach stawów obwodowych czy chociażby z powodu zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Materace lecznicze do spania pomogą także przy kłopotach neurologicznych, takich jak chociażby rozmaite porażenia i niedowłady występujące na skutek przebytych wcześniej udarów, a także różnego rodzaju nerwobóle pojawiające się okresowo.

bol kregoslupa

Materac leczniczy może też być skierowany do osób zmagających się z problemami alergicznymi. Egzemplarze, zwłaszcza te ze sztucznym wypełnieniem, nie pozwalają na rozwój uczulających roztoczy oraz grzybów. Wszystkie materace lecznicze do spania tego rodzaju są bezpieczne dla zdrowia użytkownika, a jednocześnie pozwalają mu skutecznie walczyć z alergią. Właśnie z tego powodu poleca się je alergikom oraz osobom mających problemy z chorobami skóry (poza egzemplarzami lateksowymi, ponieważ to częsty czynnik uczulający). Najczęściej wybieranymi materacami tego typu są modele piankowe.

Czy materac leczniczy jest przeznaczony wyłącznie dla osób z problemami kręgosłupa?

Oczywiście, materace lecznicze do spania są polecane szczególnie osobom z różnego rodzaju schorzeniami, by zapewnić im komfort i zapobiec nasilaniu się ich dolegliwości. Mimo wszystko, materac zdrowotny na kręgosłup sprawdzi się także u zdrowych osób, które mają problemy ze snem. Będą więc odpowiednią propozycją dla użytkowników cierpiących na bezsenność lub odczuwających po nocy wyraźne zmęczenie lub bóle pleców. Materac leczniczy pomoże pokonać trudności, a jednocześnie, zapewniając właściwe oparcie dla kręgosłupa, zagwarantuje odpoczynek potrzebny do regeneracji organizmu.

Materac leczniczy i jego odpowiedni dobór odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju naszych kręgosłupów. Jeśli kupimy przypadkowy, niedopasowany materac, możemy narazić się na niechciane wady postawy i choroby kręgosłupa. Właściwe materace lecznicze, pełniące funkcje ortopedyczne oferuje firma Art Medic Materace ortopedyczne https://materace-viscotherapy.pl/content/20-materace-ortopedyczne-i-lecznicze, która dba o wykonanie produktów z najwyższej jakości materiałów. Aby uniknąć schorzeń kręgosłupa, a także zahamować rozwój już istniejących wybierz materac leczniczy ArtMedic.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 głosów, ocena: 5,00 na 5)
Loading...


Zostaw komentarz

Szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli mamy inne zdanie. Blokujemy konta Użytkowników którzy spamują i nie przestrzegają netykiety. Zapisanych komentarzy nie można edytować, prosimy więc o uważne redagowanie wpisów. Wszystkie wpisy nowych Użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*