Nie trać zleceń przez blizny i przebarwienia – sprawdź jak się ich pozbyć!

Blizny i przebarwienia to cechy, które w zawodzie modelki, hostessy czy aktorki mogą skutecznie pozbawić Cię zleceń. Jeśli zmagasz się z brzydką, starą blizną i obawiasz o ciągłość zleceń, poznaj sposoby na blizny, które w znacznym stopniu zniwelują Twój problem.

Mimo, iż blizny są wynikiem naturalnych procesów gojenia naszej skóry, nierzadko przysparzają nam wielu zmartwień i kłopotów, szczególnie w modelingu czy show-biznesie. Co prawda blizny nie wykluczają nas z codziennego życia (nierzadko w ogóle nie zwracamy na nie uwagi), jednak szansa na to, że widoczna blizna ułatwi Ci karierę i stanie się Twoim autem – jak pieprzyk u Cindy Crowford – jest stosunkowo niewielka. Praca modelki, hostessy czy aktorki to w dużej mierze odpowiedni wygląd – brzydka blizna na twarzy lub ciele potrafi mocno wpłynąć na naszą samoocenę, a przede wszystkim na możliwość zatrudnienia przy konkretnym zleceniu czy kampanii. Całe szczęście istnieją sprawdzone sposoby na blizny, które pomagają nam skutecznie zmniejszyć widoczność przykrych pamiątek.

Blizna wygojona

Jak powstają blizny?

Choć blizna to nie choroba, zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć” sprawdza się tutaj doskonale. Jeśli myślisz na poważnie o tym jak pozbyć się starych blizn musisz wiedzieć jak powstają blizny. Wszystko po to, aby ułatwić Ci zapobieganie powstawania blizny na poszczególnych etapach jej powstawania. Na początek więc mała powtórka z lekcji biologii.

Tworzenie się blizny jest naturalnym procesem regeneracji uszkodzonej skóry, którą zastępuje tzw. tkanka łączna.

Pierwszym etapem powstawania blizny jest faza hemostazy, czyli powstawania skrzepu krwi, który stanowi swego rodzaju biologiczny opatrunek – chroni ranę przed odwodnieniem i drobnoustrojami.

Drugi etap w powstawaniu blizny to faza zapalna, w której rana oczyszcza się.

Faza proliferacyjna to trzeci etap powstawania blizny – następuje w nim właściwe gojenie uszkodzonych tkanek, tworzenie nowych naczyń. Powstaje blizna, początkowo mocno zaczerwieniona i wypukła.

Ostatnim etapem powstawania blizny jest faza przebudowy. W tej fazie zanikają naczynia i fibroplasty, dlatego blizna blednie i spłaszcza się.

Warto pamiętać o tym, że wytworzenie blizny i jej ostateczne ukształtowanie może zająć nawet kilka miesięcy. W tym czasie możemy zrobić bardzo wiele aby nasza blizna zagoiła się prawidłowo, i była jak najmniej widoczna.

Blizna opatrunek

Jak zapobiec bliznom?

Zapobieganie bliznom nie zawsze daje oczekiwane rezultaty, jednak bez wątpienia wpływa znacząco na ostateczny kształt blizny. Na etapie zabliźniania rany możemy więc zadziałać całkiem dużo tak, aby powstająca blizna była jak najmniej widoczna. Odpowiednia pielęgnacja miejsca, w którym powstaje nowa blizna jest ważna nie tylko ze względów estetycznych – równie istotny jest sam właściwy proces gojenia. Zaniedbanie z naszej strony może prowadzić do powstania tzw. bliznowca, czyli nieprawidłowo zabliźnionej skóry – wówczas w kwestii zmniejszenia widoczności blizny naprawdę ciężko jest wiele zdziałać.

Więc jak zapobiec bliznom?. Na początek – odpowiednia pielęgnacja. Bardzo istotna jest regularna dezynfekcja, przemywanie oraz irygacja rany. Możemy także przemywać ranę solą fizjologiczną, co pomoże usunąć zanieczyszczenia i bakterie.

W trakcie pielęgnacji blizny bardzo ważny jest też właściwy opatrunek. Powinien on być odpowiednio chłonny, na tyle elastyczny, aby przylegał do całej rany i zapewniał odpowiednią wilgoć oraz przepuszczalność powietrza.

Odpowiednia pielęgnacja blizny pozwoli nam zapobiec bliznowcowi, który nie tylko niekorzystnie wpływa na naszą skórę, ale i prowadzi do bardzo nieestetycznego wyglądu samej blizny.

Blizna szwy

Jak dbać o bliznę?

Kiedy już nasza blizna jest względnie wygojona, warto postawić na odpowiednie preparaty, które dedykowane są właśnie zmniejszeniu widoczności blizny. Specjalne żele i maści to jeden z najlepszych patentów na to jak dbać o bliznę. Maści i żele dostępne w drogeriach czy aptekach powinny pomóc nam wybielić bliznę oraz spłaszczyć ją. Szczególnie dobrze sprawdzają się tutaj preparaty z sokiem z aloesu oraz propolisem pszczelim. Na rynku dostępnych jest także wiele specyfików zawierających śluz ślimaka, który także wykazuje działania wspomagające niwelowanie blizn.

Stosowanie takich specyfików nie usunie blizny całkowicie, ale pozwoli nam wybielić ją i spłaszczyć. Dzięki temu blizna stanie się ledwie widoczna zarówno na pokazie, jak i w obiektywie aparatu czy kamery, co znacznie podniesie Twoje szanse na zdobycie zlecenia.

Jak pozbyć się starych blizn?

Co robić, kiedy blizna całkowicie już się wygoiła, a jednak nadal przeszkadza Ci jej nieestetyczny wygląd? Kiedy, mimo całkowitego wygojenia Twój telefon milczy, a zleceniodawcy omijają Cię szerokim łukiem? Sposobów na to jak pozbyć się starych blizn jest naprawdę bardzo wiele. Oczywiście, oferty gabinetów estetycznych czy salonów kosmetycznych pozwalają nam na dobór specjalistycznych zabiegów, takich jak np. laserowe usuwanie blizn. Warto pamiętać, że są to jednak zabiegi inwazyjne, różnie może przebiegać także proces rekonwalescencji, który – jeśli będzie długotrwały – skutecznie wykluczy nas na długi czas z podejmowania zleceń. Jeśli jednak blizna, której chcemy się pozbyć jest bardzo widoczna, i ewidentnie przeszkadza nam w pracy (jesteś przekonana, że właśnie dlatego od dłuższego czasu zleceniodawcy nie kontaktują się z Tobą, lub wprost rezygnują z Ciebie właśnie przez nieestetyczną pamiątkę), warto pomyśleć o zabiegach bardzo skutecznych, jednak mniej inwazyjnych, takich jak mezoterapia igłowa czy mikrodermabrazja. Szczegóły warto tutaj omówić ze specjalistą, który indywidualnie dobierze najlepszą metodę usuwania blizny.

Olejki eteryczne na blizny

Podobnie jak w przypadku samej pielęgnacji blizny, dobre efekty jeśli chodzi o domowe sposoby na blizny możemy uzyskać stosując preparaty z aloesem, miodem, śluzem ślimaka czy olejem kokosowym. Dużą skutecznością w obszarze niwelowania widoczności blizn charakteryzują się także preparaty z retinolem oraz olejki eteryczne, szczególnie olejek różany. Nasza blizna powinna znacznie zblednąć, a nawet spłaszczyć się jeśli regularnie będziemy ją smarować, najlepiej okrężnymi ruchami.

Dużą popularnością i efektywnością przy pozbywaniu się blizn cieszą się także maści i kremy z kolagenem, który jest odpowiedzialny za budowanie skóry. Tak, chodzi tutaj o ten sam kolagen, którego używamy w kremach i balsamach, który zapobiega powstawaniu zmarszczek i wygładza skórę. Co ciekawe, kolagen to odpowiedź na pytanie jak pozbyć się blizn zarówno w formie preparatów zewnętrznych, jak i spożywany doustnie, poprzez produkty o wysokiej zawartości tej substancji, np. galaretki mięsne. No tak, brzmi to średnio zachęcająco, ale wygląda na to, że również modelki, hostessy czy aktorki powinny uwzględnić w diecie tzw. „zimne nóżki”.

Niwelować widoczność blizn możemy także za pomocą peelingów z kwasem salicylowym czy kwasami AHA. Dzięki temu pozbywamy się martwego naskórka wokół blizny, co zmniejsza jej widoczność. Peelingi dedykowane są szczególnie tym z Was, którzy zmagają się z bliznami potrądzikowymi, choć w zawodzie modelki czy aktorki nie jest to częste zjawisko.

Praca modelki, hostessy czy aktorki w dużej mierze zależna jest od naszego wyglądu. Blizny, mimo tego, że są częścią naszej historii, mogą skutecznie pozbawić nas pewności siebie, dobrego samopoczucia czy, niestety, nawet intratnych zleceń. Warto więc znać sprawdzone sposoby na blizny, które pomogą Wam przerwać złą passę w pozyskiwaniu zleceń, pozbyć się źródła kompleksów, poprawią nastrój, a może i przydadzą się innym potrzebującym koleżankom (lub kolegom!).

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 głosów, ocena: 5,00 na 5)
Loading...


Zostaw komentarz

Szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli mamy inne zdanie. Blokujemy konta Użytkowników którzy spamują i nie przestrzegają netykiety. Zapisanych komentarzy nie można edytować, prosimy więc o uważne redagowanie wpisów. Wszystkie wpisy nowych Użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*