Rubin – właściwości magiczne i zastosowanie. Wszystko co chcesz wiedzieć o rubinie

Rubiny właściwości

Rubiny to te kamienie szlachetne, którym przypisuje się mnóstwo różnych właściwości. Poza oczywistą symboliką związaną z miłością i pożądaniem, posiadane przez rubin właściwości magiczne sprawdzają się u wielu osób. Sprawdź jakim sferom życia szczególnie sprzyja właśnie rubin.

Rubin jest jednym z nielicznych kamieni, które posiadają szereg właściwości w różnych sferach życia – wykazują tzw. działanie multifunkcyjne. Rubiny działają pozytywnie na nasze samopoczucie, wzmacniają pewność siebie, przyciągają miłość i szczere uczucia, łagodzi stres i napięcia psychiczne. Ponadto, rubin jako wyjątkowo intrygujący i piękny kamień szlachetny bardzo często pojawia się w sztuce, literaturze i legendach minionych wieków. Posiadane przez rubin właściwości magiczne są obiektem rozważań i dywagacji populacji różnych kultur całego świata. Co takiego ma w sobie rubin?

Jedno jest pewne – złota i srebrna biżuteria z kamieniami szlachetnymi prezentuje się wyjątkowo i ciekawie! Jej piękne modele można znaleźć w sklepach internetowych. W ofercie znajdują się przepiękne srebrne pierścionki, a także wisiorki, kolczyki, bransoletki oraz całe komplety biżuterii z rubinem, opalem, szmaragdem, tanzanitem, szafirem i z wieloma innymi kamieniami szlachetnymi. A to wszystko za naprawdę przystępną cenę!

Historia rubinu – jak na znaczeniu zyskiwał rubin?

Historia rubinu sięga niemal 2500 lat p.n.e. Współczesne cywilizacje wierzyły, że rubin jest kamieniem życia, wzmacnia mądrość i piękno fizyczne.

Pierwsze dowody na istnienie rubinu pochodzą ze Sri Lanki, która do dziś jest miejscem, w którym wydobywa się najwięcej rubinu na świecie. W Birmie doniesienia o pierwszych rubinach pojawiły się około 600 lat p.n.e. Wierzono wówczas, że przynosi on szczęście walczącym na froncie wojownikom.

Inna legenda, również związana z Birmą opowiada o smoku, który złożył trzy złote jaja. Z pierwszego wyszedł Pyusawti, król Birmy, z drugiego chiński cesarz, zaś w trzecim jajku zawierały się wszystkie rubiny, które żyją w Birmie. Dla samej historii, ale i kultury tamtejszej społeczności należy podkreślić, że rubinom nadaje się cechy istot żywych. Co gorliwsi entuzjaści tradycji wciąż wierzą, że kamienie nadal chowają się przed górnikami czekając, aż ci je odnajdą. Dawniej uważano nawet, że birmińscy górnicy znajdują nie do końca dojrzałe rubiny, gdy w istocie były to różowe szafiry (które notabene są odmianą tego samego minerału, co rubiny, czyli korundu).

W średniowieczu rubiny cieszyły się największą popularnością wśród członków królewskich rodzin. Jednym ze słynniejszych rubinów związanych z monarchią jest Rubin Czarnego Księcia, który jest osadzony w brytyjskich insygniach koronnych. Co ciekawe, rubin ten jest w rzeczywistości… spinelem o wadze 170 ct. Błędna klasyfikacja rubinów wynika z niemożności precyzyjnego rozróżniania kamieni szlachetnych aż do XIX wieku, kiedy to udało się dopracować te metody. Wcześniej konsekwentnie więc mylono rubiny z granatami, rubellitami czy czerwoną odmianą turmalinu.

Rubiny

Rubin – właściwości magiczne i działanie

Właściwości magiczne kamieni szlachetnych wciąż są obiektem wielu dyskusji. Wszystko dlatego, że wiele osób, kupując biżuterię z wybranym kamieniem szlachetnym, kieruje się raczej względami estetycznymi niż zdrowotnymi czy też magicznymi zdolnościami danego minerału. Niezależnie od tego w jakim stopniu wierzymy w specjalne działanie jeśli chodzi o rubiny czy też inne kamienie szlachetne, warto przyjrzeć im się z bliska – choćby w celach stricte informacyjnych.

W minionych wiekach uważano, że rubin pomaga przewidzieć przyszłość, a w konsekwencji zapobiec nieszczęściu bądź chorobom jego posiadacza. Rubiny były także uznawane za kamienie sprzyjające miłości i przyjaźni, dodające odwagi, spokoju i dobrej energii. Osoby szukające miłości, dzięki magii rubinów, powinny szybko znaleźć szczere i prawdziwe uczucie, a te pozostające w związkach na nowo rozpalić w sobie płomień miłości. Przez wiele stuleci uważano także, że rubiny mają zdolność uzdrawiania, usuwają smutki i zapobiegają koszmarom. Z uwagi na swój zbliżony do koloru krwi kolor przypisywano mu zdolności powstrzymywania krwawienia oraz uleczania ognisk zapalnych.

Rubin dedykuje się osobom urodzonym w lipcu, jednak nie oznacza to, że tylko osoby urodzone w tym miesiącu mogą go nosić. Uważa się, że rubiny są kamieniami dobrobytu oraz wszelkiej pomyślności, dlatego powinny przynieść szczęście każdemu, kto go nosi. Hindusi wprost uważają go za Pana Kamieni Szlachetnych, a Egipcjanie wierzą, że rubin sprzyja szczęściu i wielkiej fortunie.

Rubiny polecane są także osobom, które mają przejściowe kłopoty w pracy lub cierpią z powodu wypalenia zawodowego. Mówi się, że regularne noszenie rubinu przywraca wiarę i pewność siebie, pomaga odważnie podążać własną drogą ku określonym celom i z pozytywnym nastawieniem.

Jeśli chodzi o wpływ na zdrowie, uważa się, że posiadane przez rubin właściwości wzmacniają serce, poprawiają krążenie i oczyszczają krew. Ponadto, rubiny rekomenduje się osobom, które mają w życiu sporo stresu lub chorują na depresję.

Rubiny właściwości

Jak wyglądają rubiny?

Rubin jest bardzo rzadką, czerwoną odmianą korundu. Razem z szafirem, zaraz po diamencie, należy do najtwardszych minerałów na świecie. Swoją niezwykle intensywną czerwoną barwę rubin zawdzięcza chromowi, a nieco brązowawy odcień jest konsekwencją obecności żelaza w jego składzie. To właśnie charakterystyczna barwa jest jednocześnie wyznacznikiem jakości i ceny rubinu. Im głębszy, ciemniejszy kolor, tym więcej wart będzie minerał.

Tym właśnie charakteryzuje się rubin birmański. Takim mianem określamy bowiem najbardziej pożądany kolor rubinu na świecie, głęboką czerwień z elementami niebieskiego, tzw. gołębią krew. Rubiny birmańskie zawdzięczają swoją nazwę pochodzeniu, tj. Birmie. Natomiast nazwa rubinu sama w sobie także pochodzi od jego koloru – z łaciny czerwony to „ruber”.

Rubin - biżuteria

Jak dbać o biżuterię z rubinem?

Rubin jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji, bowiem wystarczy opłukać go zimną wodą, a następnie wystawić na słońce, aby naładował się energią słoneczną. Bardzo ważnym jest jednak zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ zbyt długa ekspozycja rubinów na wysoką temperaturę może wpłynąć negatywnie na intensywność ich barwy.

Bądź ostrożna także w kwestii przechowywania biżuterii z rubinem. Pamiętaj, że rubiny są jednymi z najtwardszych kamieni szlachetnych, dlatego mogą uszkodzić inne elementy Twojej kolekcji biżuteryjnej. Dobrym, a przede wszystkim bezpiecznym rozwiązaniem, będzie więc przechowywanie biżuterii z rubinem w osobnym opakowaniu tak, aby nie narażać na uszkodzenia czy zadrapania pozostałych ozdób.

Biżuteria z rubinem to nie tylko piękna ozdoba, ale także rozliczne właściwości, które mogą okazać się sprzyjające. Wyjątkowe cechy rubinu od tysiącleci są cenione w niemal wszystkich kulturach, a piękny wygląd minerału, szczególnie osadzony w towarzystwie równie szlachetnych kruszców, czyni rubin piękną ozdobą i doskonałym prezentem. Nie bój się zadbać o swoje samopoczucie i podaruj sobie lub bliskiej osobie biżuterię z rubinem.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 głosów, ocena: 5,00 na 5)
Loading...


Zostaw komentarz

Szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli mamy inne zdanie. Blokujemy konta Użytkowników którzy spamują i nie przestrzegają netykiety. Zapisanych komentarzy nie można edytować, prosimy więc o uważne redagowanie wpisów. Wszystkie wpisy nowych Użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*